En 1399/04/21

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان گفت: حجاب ثمره و اندیشه‌ای‌ درست مبتنی بر فرهنگ اسلام و ایران است.
سیروس بیدریغ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در لاهیجان، با بیان اینکه نخستین نشست استانی تصمیم‌سازی برای بهبود وضعیت حجاب و عفاف با حضور مسئولان استانی، شهرستان و دانشگاهی در واحد لاهیجان برگزار می‌شود، اظهار کرد: لزوم پوشیدگی زن در مقابل مرد، یکی از مسائل مهم اسلامی بوده و قرآن کریم نیز به آن اشاره کرده است؛ البته حجاب، قبل از اسلام در میان اقوام دیگر مانند یهود، هندو و ایرانی وجود داشته و اختصاص به اسلام ندارد؛ اما دین مبین اسلام، برای آن مرز و حدود معین کرده است.

وی با بیان اینکه حجاب و عفاف هم در ظاهر و هم رفتار افراد تأثیر می‌گذارد، ادامه داد: معنی لغوی حجاب به معنی مانع و پوشش است، عفاف و پوشش هم برای مردان توصیه شده و هم به زنان اختصاص یافته و پوشش اسلامی بانوان از دو بعد ایجابی و سلبی قابل توجه است. وجوب پوشش بدن و حرام‌بودن خودنمایی به نامحرمان از مصادیق ایجابی و سلبی حجاب است و تا زمانی که این دو جنبه فلسفه حجاب در کنار یکدیگر نباشند، حجاب اسلامی تحقق نمی‌یابد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در ادامه به آیه ۵۹ سوره احزاب اشاره کرد و ادامه داد: خداوند در قرآن به صراحت دستور حفظ حجاب را به مسلمین داده است و یکی از نشانه‌های تقوای الهی، گوش فرادادن به اوامر خدای متعال، پیامبر و ائمه اطهار است و در زمینه حفظ حجاب احادیث فراوانی بیان شده و یکی از نشانه‌های بندگی خداوند متعال انجام دستورات الهی مانند حجاب و عفاف است.

بیدریغ به این حدیث گرانمایه امام علی(ع) که «کسی که خود را شبیه قومی کند از آنها شمرده خواهد شد» اشاره کرد و افزود: ملت ایران، ملتی ولایی و عاشق قرآن و اهل بیت هستند؛ بنابراین خود را در رفتار، کردار و ظاهر شبیه آنان می‌کنند و بهترین الگو برای ما ایرانیان، همین بزرگان هستند. بی‌حجابی از مشخصات فرهنگ غرب است و مسلمانان از تقلید فرهنگ غرب به‌شدت منع شده‌اند.

وی با بیان اینکه پوشش و حجاب، معرف شخصیت و عفت زن مؤمن است، ادامه داد: پوشش و عفت زن از خصوصیات زن مؤمن و مسلمان است و حجاب منجر به آن می‌شود که زنان مورد تعرض افراد هرزه قرار نگیرند و زمینه‌ای برای بی‌حرمتی به آنها فراهم نشود و بانوان به‌عنوان نیمی از جامعه فقط به‌دلیل زن بودن‌شان مورد قضاوت قرار گیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با مهم‌دانستن حجاب و عفاف در جامعه و دانشگاه بیان کرد: برای دانشگاه آزاد اسلامی، وجوب قانونی حجاب و عفاف بسیار مهم است و از همه استادان، کارکنان و دانشجویان انتظار داریم به قوانین اجتماع و دانشگاه به‌ویژه قوانینی که از دستورات الهی اخذ شده، احترام بگذارند. احترام به قوانین جامعه نشان‌دهنده رشد فرد است.

بیدریغ به بخشنامه حجاب و عفاف صادره از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و بیان کرد: بخشنامه وزین و جامع آراستگی و شئون فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی که به ابتکار معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی صادر شده، راهنمای واحد در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها در این خصوص است و در این راستا تمام سعی‌مان را برای پیاده‌سازی آن در این واحد دانشگاهی به کار می‌بریم.

وی به جمله تاریخی حضرت امام خمینی(ره) که «دانشگاه یک کشوری اگر اصلاح شود، آن کشور اصلاح می‌شود»، اشاره کرد و افزود: دانشگاه پیشرو جامعه است و انتظارات از دانشگاه برای پیگیری و اجرای قوانین بسیار زیاد است و در زمینه حجاب دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برنامه‌های متنوعی را انجام داده و در پایان این هفته هم، نخستین نشست استانی تصمیم‌سازی برای بهبود وضعیت حجاب و عفاف با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار می‌شود تا بتوانیم با هم‌فکری راهکار مناسبی در این زمینه بیندیشیم و اجرا کنیم.

انتهای پیام/