En 1399/04/17

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان گفت: از برنامه‌های این واحد دانشگاهی با همکاری بسیج، راه‌اندازی اندیشکده کشاورزی و شیلات در سال ۹۸ است.
سیروس بیدریغ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در لاهیجان به سابقه ۳۰ ساله دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان اشاره کرد و گفت: اکنون که در آغاز دهه پنجم انقلاب هستیم، ۳۰ سال نیز از عمر بابرکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان می‌گذرد. در این ۳۰ سال همکاران دانشگاهی زحمت زیادی کشیده‌اند تا این واحد دانشگاهی به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه در شرق گیلان به وضعیت مطلوب کنونی برسد.

وی با بیان اینکه در تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جهانخوار هستیم، افزود: اکنون در سخت‌ترین تحریم‌هایی هستیم که دنیای امروز به چشم دیده، می‌توان با اتکا به دانش بومی، استفاده از ظرفیت داخلی و بهره‌گیری از فرمایش‌های مقام معظم رهبری به‌ویژه سخنان گهربار ایشان در بیانیه گام دوم، مشکلات را با اتکا به نیروی جوانی دانشجویان و استفاده از تجربه‌ استادان و همکاران انقلابی متعهد در واحد برطرف کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان ایجاد اشتغال از طریق ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را از برنامه‌های این واحد دانشگاهی اعلام و اظهار کرد: تشویق همکاران دانشگاهی برای مشارکت با دانشجویان به‌منظور ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان مبتنی بر فناوری یکی اولویت‌های اصلی دانشگاه است؛ زیرا این‌گونه شرکت‌ها می‌توانند برای ایجاد اشتغال و حل مشکلات حاکمیتی کمک قابل توجهی کنند.

بیدریغ زیست‌بوم گیلان و لاهیجان را مناسب با توسعه صنایع مرتبط به کشاورزی و دامداری دانست و ادامه داد: واحد لاهیجان با دارابودن استادان و دانشجویان متخصص و مزارع کشاورزی، کاشت برنج و پرورش دام می‌تواند نقش مهمی در ایجاد امنیت غذایی فراهم کند. کشت محصولات گلخانه‌ای در مزارع کتشال و سوستان، برداشت بیش از پنج تن برنج، پرورش طیور با استفاده از خوراک سالم و کاشت درختان میوه که از سال جاری به‌صورت تجاری به بهره‌دهی می‌رسند از جمله موفقیت‌های این دانشگاه در سال ۹۷ است.

وی با بیان اینکه گردشگری و بوم‌گردی یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال متناسب با مواهب الهی در استان گیلان است، ادامه داد: برای رونق گردشگری و با همکاری استادان رشته معماری مجوز تأسیس مرکز تحقیقات بافت‌های فرسوده ماسوله با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اخذ شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان کسب رتبه برتر کشوری در حوزه رفاهی را نشان‌دهنده اهتمام این واحد دانشگاهی برای ایجاد رضایتمندی در همکاران سراسر کشور ذکر کرد و گفت: سال گذشته میزبان حدود ۳ هزار میهمان نوروزی در این واحد بودیم و امسال نیز تلاش همکاران آن است که این موفقیت دوباره کسب شود و میهمانان گرامی با خاطره‌ای خوش لاهیجان را ترک کنند.

مدیریت نقدینگی و پرداخت به‌موقع حقوق و مزایا

بیدریغ مدیریت نقدینگی و پرداخت به‌موقع حقوق و مزایای کارکنان و اعضای هیئت علمی و پرداخت تسهیلات مالی به دانشجویان از طریق صندوق رفاه دانشجویان را از موفقیت‌های واحد لاهیجان در حوزه اداری و مالی دانست و افزود: با وجود تمام مشکلات موجود، موفق شدیم تا حد توان حقوق و مطالبات همکاران را به‌موقع پرداخت کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان کاهش نیروی انسانی مازاد از طریق بازخرید کارمندان، پرداخت به‌موقع پاداش پایان‌خدمت کارکنان بازنشسته و بازخرید شده را گام بسیار بزرگ برای ایجاد توازن مالی عنوان کرد و گفت: بیش از ۲۳ نفر از کارکنان و اعضای هیئت علمی در سال گذشته بازخرید یا بازنشسته شده‌اند و بیش از ۳۰ میلیارد ریال از منابع برای پرداخت پاداش این عزیزان اختصاص یافت.

اجرای طرح مشاوره کنکور و انتخاب رشته تحصیلی

وی اجرای طرح بسیار موفق مشاوره کنکور و انتخاب رشته تحصیلی برای نخستین بار در استان گیلان را یکی از برنامه‌های واحد لاهیجان در سال گذشته اعلام کرد و افزود: مرداد سال ۹۷ و همزمان با تعطیلات تابستانی دانشگاه، تیمی از همکاران و دانشجویان روزانه برای مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته دقیق در خدمت عزیزان متقاضی در سراسر گیلان بودند و از اثرات این طرح می‌توان به جذب بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف در سال گذشته با وجود کاهش دانشجو در کشور نام برد.

بیدریغ همکاری با سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری آزمون سراسری در واحد لاهيجان، ایجاد رشته‌های جدید به‌ویژه بین‌رشته‌ای در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و هماهنگی با سایر واحدهای مجاور برای ساماندهی رشته‌های تحصیلی را از مهم‌ترین اهداف آموزشی این واحد دانشگاهی دانست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان به امکانات ورزشی مجهز از قبیل سالن‌های والیبال و بدنسازی، زمین چمن روباز و اعضای هیئت علمی متخصص در زمینه‌های مختلف ورزشی اشاره کرد و گفت: سال ۹۷ چند دوره مراسم و مسابقات در سطح ملی، استانی و شهرستانی برگزار شد. از جمله این مراسم می‌توان همایش ملی تجلیل از قهرمانان مسابقات دانشجویی و تجلیل از پیشکسوتان کشتی را نام برد.

وی از دانشجویان به‌عنوان آینده‌سازان کشور نام برد و افزود: مهم‌ترین رسالت دانشگاه تربیت نیروی انقلابی، عالم و متعهد به باورهای اسلامی است؛ بنابراین باید ارتقای سطح فرهنگی، تربیتی، مذهبی و علمی نسل بعدی که میراث‌داران انقلاب اسلامی هستند را از اهداف مهم دانشگاه آزاد اسلامی دانست.

بیدریغ شاخص‌ترین موفقیت‌ها در راستای فعالیت‌های قرآنی را کسب رتبه نخست رشته زندگانی پیامبر اکرم(ص)، رتبه دوم رشته احکام توسط دو تن از دانشجویان در کشور، کسب رتبه برتر رشته احکام دانشجویان در جشنواره ملی دانشجویان سراسر کشور برای نخستین بار توسط یک دانشجوی دانشگاه آزاد دانست و ادامه داد: سال ۹۷ مسابقات قرآن و عترت دانشگاه با حضور بیش از ۷۰۰ نفر از همکاران و دانشجویان برگزار شد. تشکیل کارگاه تخصصی تلاوت قرآن کریم ویژه قاریان ممتاز و کرسی نظریه‌پردازی ترویجی با موضوعات قرآنی از سایر دستاوردهای قرآنی واحد لاهیجان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان تداوم برنامه‌های قرآنی ارزشمند در راستای ترویج فرهنگ قرآنی براساس منویات مقام معظم رهبری را از برنامه‌های این دانشگاه در سال ۹۸ و برگزاری باشکوه‌تر مسابقات قرآنی، آموزش قرآن، برگزاری نشست و کرسی آزاداندیشی و نظریه‌پردازی را نمونه‌ای از برنامه‌های حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی برشمرد.

بیدریغ بیان کرد: مراسم یادواره دو شهید جاویدالاثر و میهمان دانشگاه، مراسم بزرگداشت سوم خرداد، برگزاری مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، مراسم بزرگداشت استاد شهید مطهری و هفته معلم، برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین، برگزاری منظم هفتگی مراسم معنوی زیارت عاشورا به صورت مستمر در مسجد دانشگاه و تلاوت روزانه یک صفحه از قرآن کریم پس از اقامه نماز ظهر و عصر و دیدار ماهانه با خانواده‌ معزز شهدا و جانبازان سرافراز را نمونه‌ای از کارهای فرهنگی دانست که در حال انجام است.

راه‌اندازی اندیشکده کشاورزی و شیلات

وی بسیج اساتید، دانشجویان و کارکنان را بازوان انقلابی دانشگاه در حل مشکلات موجود نامید و ادامه داد: بنابر رسالت جدید بسیج، رویکرد مسئله‌محوری، حل مشکلات و مطالبه‌گری سرلوحه همکاران بسیجی قرار گرفت و از برنامه‌های واحد لاهیجان با همکاری بسیج، راه‌اندازی اندیشکده کشاورزی و شیلات در سال ۹۸ است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با استقبال از ایده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر استفاده از امکانات دانشگاه برای حل مشکلات جامعه افزود: با همکاری استادان دانشکده فنی و مهندسی کار طراحی و ساخت چاپگر سه‌بعدی برای استفاده در ایجاد پیل سوختی به پایان رسیده و در مرحله تست نهایی است، چند جلسه با متخصصان و مؤسسات پژوهشی حوزه چای برای ساخت دستگاه هوشمند تشخیص کیفیت چای گذاشته شده و برنامه جدی برای طراحی کوادهای پرنده برای استفاده در مصارف کشاورزی در واحد لاهیجان وجود دارد.

بیدریغ با بیان اینکه شاخص‌های علمی نشان‌دهنده قوی‌بودن واحد لاهیجان در امر پژوهش است، افزود: کسب رتبه برتر ترجمه کتاب توسط یکی از اعضای هیئت علمی در جشنواره فرهیختگان و راه‌اندازی تیم‌های تحقیقاتی رباتیک بتن از جمله تلاش‌های صورت‌پذیرفته در سال گذشته است.

لاهیجان از قوی‌ترین معاونت‌های سمای سراسر کشور است

وی با بیان اینکه ساختمان سابق منابع طبیعی واحد لاهیجان برای توسعه مدارس در اختیار حوزه معاونت سما قرار گرفته و اکنون حدود ۲۲۰ دانش‌آموز در این بنا در حال تحصیل علم هستند، گفت: معاونت سمای واحد لاهیجان از قوی‌ترین معاونت‌های سمای سراسر کشور است، تخصیص یکی از بهترین ساختمان‌ها به مدارس سما که منجر به قدردانی واحد توسط منظری‌توکلی رئیس سمای دانشگاه شد، می‌تواند به الگویی برای همکاری سایر واحدها با مراکز سما باشد و این مدرسه به عنایت خداوند و تلاش‌های صورت ‌پذیرفته به‌عنوان بهترین مدرسه سما در جشنواره فرهیختگان در سال ۹۷ انتخاب شد.

بیدریغ برگزاری همایش کشوری معلمان پرورشی سمای سراسر کشور، تأسیس یک مدرسه دخترانه سبز در سیاهکل و یک هنرستان فنی و حرفه‌ای در لاهیجان را از دیگر موفقیت‌های بزرگ سما در سال ۹۷ نامید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با قدردانی از استادان و کارمندان، سال ۹۸ را سال تلاش مضاعف برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده به‌ویژه درآمدهای شهریه‌ای، تجاری‌سازی محصولات و کسب درآمد از آنان دانست که این امر خطیر به کمک همه نیاز دارد.

وی افزود: امیدوارم با هدایت عالمانه دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه و با توفیق پروردگار، سال پیش رو سالی پر خیر و برکت برای تمام همکاران در سراسر کشور باشد.

به گزارش آنا، سیروس بیدریغ دارای مدرک دکتری کشاورزی بیوتکنولوژی از دی ۱۳۹۶ ریاست دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحد لاهیجان و سیاهکل را برعهده گرفت، معاونت‌های دانشجویی و پژوهشی واحد لاهیجان از جمله مسئولیت‌هایی است که در سابقه وی وجود دارد.

انتهای پیام/