En 1398/04/26

رئیس دانشگاه آزاد لاهیجان گفت: جنگل‌ها تضمین‌کننده بقا و پایداری آب، خاک و هوای سالم هستند و این موهبت الهی پشتوانه محکمی برای نگهداری سیستم‌های کشاورزی است.

سیروس بیدریغ به مناسبت هفته درختکاری، منابع طبیعی و آبخیزداری در گفتگو با خبرنگار آنا در لاهیجان گفت: درختان در اجتماع زیستی از مهم‌ترین سیستم‌های حیات‌بخش جامعه بشری است و جدا از منافع اقتصادی، تضمین‌کننده بقا و پایداری آب، خاک و هوای سالم است و این موهبت الهی پشتوانه محکمی برای نگهداری و توسعه سیستم‌های کشاورزی و تغذیه‌ای انسان است.

وی جنگل‌ها را تکیه‌گاه محکم و مطمئن بهبود کیفیت زندگی بشر امروزی دانست و ادامه داد: اکنون با صنعتی‌شدن جوامع امروزی و افزایش آلودگی و گازهای گلخانه‌ای، لزوم حفاظت از جنگل‌ها ضروری است؛ چراکه صنعتی‌شدن موجب از بین رفتن معادل یک زمین فوتبال در روز یا به‌ عبارت‌ دیگر ۳۹ میلیون هکتار در سال به علت استفاده از چوب و تصرف جنگل شده است.

استاد گروه زراعت دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان با بیان اینکه گیاهان از قدیمی‌ترین موجودات این کره خاکی بوده و از ۳ میلیارد سال پیش حضور دارند، ادامه داد: درخت از دیرباز نزد ایرانیان گرامی بوده و درختان کهنسال احترام خاصی در جامعه داشته و مقدس شمرده می‌شدند.

بیدریغ با بیان اینکه درختان مهم‌ترین کانون فتوسنتز‌کنندگان بر روی خشکی هستند، افزود: نقش درختان برای تولید اکسیژن، چوب و پایداری اکوسیستم‌های طبیعی و انسانی انکار‌ناپذیر است و چنانچه اگر درختی دارای ارزشی معادل ۱۰۰ باشد، فقط یک‌ درصد آن مربوط به چوب آن است و مابقی ارزش خدماتی درخت است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان تولید اکسیژن توسط درختان را یکی از مهم‌ترین ارزش‌ها و خدمات درختان دانست و ادامه داد: یک درخت راش به ارتفاع ۲۵ متر و قطر تاج ۱۵ متر در هر ساعت ۲,۳۵کیلوگرم دی‌اکسیدکربن را جذب و معادل ۱.۷ کیلوگرم اکسیژن تولید می‌کند،  به‌عبارت‌دیگر چنین درختی می‌تواند دی‌اکسید کربن تولیدشده توسط دو منزل مسکونی را در هرروز جذب کند.

وی با بیان اینکه یک‌ هکتار جنگل در هر روز می‌تواند هزار و ۸۰۰ کیلو دی‌اکسیدکربن جذب و هزار و ۲۰۰ کیلو اکسیژن را تولید کند، افزود: ۲۵ مترمربع جنگل، اکسیژن مورد نیاز یک انسان در یک‌ روز را تولید می‌کند، اگر یک درخت به ارتفاع ۲۵ متر قطع شود، ۲ هزار و ۷۰۰ نهال جوان باید کاشته شود تا بتواند همان اندازه اکسیژن تولید کند.

بیدریغ کاهش گردوغبار، جذب سرب، کاهش آلودگی صوتی و تعدیل دمای محیط را دیگر مواهب درختان ذکر کرد و ادامه داد: یک هکتار جنگل راش، چهار تن گرد و غبار را در مدت یک‌ سال جذب می‌کند و یک‌ هکتار جنگل بلوط سالانه ۵۴۰کیلوگرم گرد و غبار را پالایش می‌کند.

وی یادآور شد: درختان با برگ زبر می‌توانند تا هفت برابر سایر درختان سرب را جذب کنند، جنگلی با عمق ۲۰۰ متر ۳۲ دسی‌بل از شدت صوت کم می‌کند و یک‌ درخت در ماه تیر ۴,۵ درجه سانتی‌گراد از حرارت محیط را کم می‌کند.

بیدریغ جلوگیری از سیل، ذخیره آب، تولید چوب، جذب تشعشعات مضر خورشید، جلوگیری از فرسایش خاک، ایجاد بادشکن سبز، تنظیم جریان آب چشمه‌ها و رودخانه‌ها، ایجاد ایستگاه‌های حیات‌وحش، افزایش رطوبت‌نسبی محیط، تصفیه فاضلاب، کاهش اثرات گلخانه‌ای اتمسفر و جذب مواد رادیواکتیو را از دیگر فواید شاخص جنگل‌ها ذکر کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با بیان این‌که تاکنون ۳۱۰ هزار و ۴۴۲ گونه گیاهی در اکوسیستم‌های مختلف زمین شناسایی‌ شده است، ادامه داد: از این تعداد ۲۶۸ هزار گونه جزء گیاهان گل‌دار هستند و ۹ درصد این گیاهان در خطر انقراض قرار دارند.   

این پژوهشگر حوزه محیط‌زیست درختان شمشاد، زر‌بین، سرخدار، سرو خمره‌ای، سفید پلت، ارس، فندق، زیتون طبیعی، پسته‌ وحشی، بادام وحشی، گردوی جنگلی، حرا و چندل، گون و ششم را از درختان در معرض خطر ایران ذکر کرد و ادامه داد: در ایران برای حفظ درختان درخطر انقراض و کمیاب طبق قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی در سال ۱۳۷۱ قطع درختان فوق ممنوع اعلام‌شده است.

وی با استناد به آمار سالانه وزارت کشاورزی در سال ۱۳۹۶ وسعت جنگل‌های ایران را ۱۴,۳ میلیون هکتار اعلام کرد و افزود: با احتساب جمعیت ۸۰ میلیونی ایرانی، سهم هر فرد هزار و ۷۰۰ مترمربع است و این رقم بسیار کمتر از متوسط جهانی یعنی ۶ هزار مترمربع به ازای  هر فرد است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و سیاهکل با بیان اینکه هرساله از مقدار جنگل‌های ایران کاسته می‌شود، ادامه داد: بنا بر آمار، جنگل‌های ایران از ۱۹,۵ میلیون هکتار در سال ۱۳۲۱ به ۱۴.۳ میلیون هکتار در سال ۱۳۹۶ رسیده است؛ بنابراین وظیفه همه است که در حفظ و نگهداری این منبع با‌ارزش و ثروت ملی تمام تلاش خود را انجام دهیم و در حفظ آن کوشا باشیم.

به گزارش آنا، سیروس بیدریغ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و سیاهکل دارای مدرک دکترای کشاورزی بیوتکنولوژی است، وی موفق به انتشار  هفت کتاب در زمینه تخصصی کشاورزی شده است. وی چاپ مقاله‌های علمی و پژوهشی و ISI را در کارنامه خود دارد و معاونت پژوهشی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان از سوابق وی است.

انتهای پیام/