En 1399/04/17

متخصص زیست و فناوری پزشکی گفت:‌ مدیران گروه‌های آموزشی وظیفه سنگینی در ایجاد تحول در دانشگاه دارند و باید جلسات اندیشه‌ورز یا BRAIN STORMING راه‌اندازی کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از لاهیجان،‌ علی کرمی ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار شد با بیان تغییرات به وجود آمده در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در گذشته اساس ارتقای استادان براساس میزان چاپ مقالات ISI انجام می‌شد، ISI بیانگر تولید علم نیست؛ بلکه شاخص تولید علم است. هدف و شیوه ارتقای استادان از چاپ مقاله به سمت حل مشکلات جامعه برود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های مطرح امروز جهان در نسل چهارم حیات خود هستند، افزود: دانشگاه نسل چهارم، دانشگاهی آموزشی پژوهشی، کارآفرین و تحول‌گرا است؛ بنابراین باید به‌دنبال ایده‌های نو بود، مسئولان شهری باید مشکلات خود را به دانشگاه‌ها دهند و حل آن تبدیل به پروژه شود و دانشگاه برای آن راه‌حل بدهد.

متخصص زیست فناوری پزشکی، فوق تخصص ژنتیک با بیان مشکلات امروزه گیلان از قبیل سرطان، نازایی و درصد بالای سالمندی، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بسیار بزرگ بوده و تحول در محتوای آن رخ‌داده است. بنابراین دانشگاه باید برای حل مشکلات منطقه‌ای و شهری ورود کند، مدیران منطقه‌ای و ملی حمایت معنوی و مالی کنند تا دانشگاه بتواند برای حل مشکلات راه‌حل پیدا کند.

کرمی با بیان اینکه، تفکر به معنی حرکت از مجهول به سمت معلوم است، تصریح کرد: فرایند تفکر به دانشجویان آموزش داده شود تا دانشجویان با مطالعه زیاد پایگاه اطلاعاتشان زیاد شده و سپس برای مجهولات ایده دهند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که تحول در علوم انسانی رخ ندهد، علوم تجربی درست نمی‌شود، اظهار کرد: با مطالعات صورت گرفته برخی کتاب‌های مرجع علوم انسانی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، دارای مرجع و فکر غربی است. علوم انسانی در دانشگاه باید متحول شود، دانشگاهیان باید سراغ مدیران، نمایندگان مجلس، نماینده ولی‌فقیه در استان بروند و برای حل مشکلات راهکار دهند و سپس راهکارها را مطالبه‌گری کنند.

متخصص زیست و فناوری پزشکی و فوق تخصص ژنتیک با بیان حدیثی از امام علی(ع) که می‌فرمایند ارزش هر انسان به چیزی است که دوست دارد، افزود: ارزش هر انسان به میزان اثرگذاریش برای اصلاح جامعه بوده و دانشگاه دارای دو وظیفه مهم بوده که یکی آموزش و دیگری فرهنگ‌سازی در جامعه است.

کرمی با بیان اینکه مدیران گروه‌های آموزشی وظیفه سنگینی در ایجاد تحول در دانشگاه دارند، تصریح کرد: در گروه‌های آموزشی جلسات اندیشه‌ورز یا BRAIN STORMING راه‌اندازی شود تا برای حل مشکلات جامعه و بخش کشاورزی گفتگو و فکر شود.

وی با بیان اینکه تا فکر اصلاح نشود، زندگی اصلاح نمی‌‌شود،گفت: باید نوآوری داشته باشیم و برای مشکلات راه‌حل دهیم و مطالبه‌گری کنیم، استاد دانشگاه باید به مشکلات منطقه‌ای حساس باشد و وظیفه دانشگاهیان است که تحول را در خود و کشور ایجاد کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و سیاهکل نیز گفت: چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با تغییرات بنیادین و ایجاد روند نو و جدید در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده و با این نگرش جدید، دانشگاه به سمتی می‌رود که بتواند مشکلات منطقه‌ای و ملی جامعه را حل کند.

سیروس بیدریغ درآمدزایی غیرشهریه‌ای، تجاری‌سازی محصولات تولیدی، أخذ طرح‌های بیرون دانشگاهی و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و سیاهکل اعلام کرد و افزود: مدیران گروه‌های آموزشی با استادان و دانشجویان در ارتباط مستقیم هستند. بنابراین از این ظرفیت برای حل مشکلات جامعه استفاده کنند.

انتهای پیام