En 1397/09/21

دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همزمان با ایام الله دهه فجر 12 زیر سامانه حوزه مدیریت و منابع دانشگاه توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه راه اندازی شد.
مهندس میثم میرزایی دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام این خبر گفت: زیرسامانه های بودجه ریزی عملیاتی و بودجه بندی، مدیریت نقدینگی و حسابهای بانکی، پرداخت الکترونیک، مدیریت تقسیط و پرداخت تسهیلات دانشجویی، گزارش و نظارت بر خط مالی، حقوق و دستمزد، ثبت و مدیریت احکام، فیش حقوقی آنلاین، مدیریت حضور و غیاب، ایده تا ثروت، مدیریت درخواست ها و دانشنامه الکترونیک طراحی و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه یکی از نیازهای اساسی دانشگاه آزاد اسلامی داشتن سامانه ای به منظور پیش بینی درآمدها، تواتر درآمدهای گذشته، گزارش عملیاتی از میزان مصرف، استفاده و انحراف از بودجه در سالهای گذشته بود، گفت: زیرسامانه بودجه ریزی عملیاتی و بودجه بندی به همین منظور راه اندازی شد تا براساس آن یک برنامه ریزی دقیق و شفاف درخصوص بودجه سال آینده دانشگاه صورت گیرد.

دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: از آنجایی که دانشگاه آزاد اسلامی دارای حسابهای بانکی مختلف با تراکنش بالاست، نظارت و کنترل بر آنها بسیار مشکل و پیچیده است. زیرسامانه مدیریت نقدینگی و حسابهای بانکی این امکان را فراهم می کند تا در لحظه اطلاعات حسابهای بانکی همه واحدها و مراکز زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی قابل رویت، گزارش گیری و نظارت باشد.

مهندس میرزایی درباره زیرسامانه پرداخت الکترونیک، گفت: از طریق این زیرسامانه همه پرداخت های دانشگاه از طریق آدرس واحدی قابل رویت است و همه دانشجویان و افرادی که به حساب دانشگاه پول وازیر می کنند، میتوانند از طریق این زیرسامانه به آدرس https://payment.iau.ac.ir از پرداخت خود اطمینان حاصل کنند.

وی افزود: زیرسامانه مدیریت تقسیط و پرداخت تسهیلات دانشجویی مخصوص وامها و تسهیلاتی است که به دانشجویان براساس امتیازات، شرایط دانشجو و واحدهای دانشگاهی اختصاص می یابد.

دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از سیستم هایی که کاربری آسان، سریع و قابل استفاده برای مدیران دارد و آنها می توانند به صورت یکپارچه و آنلاین، اطلاعات را در یک سامانه مدیریتی گزارش گیری و مشاهده کنند، زیرسامانه گزارش و نظارت برخط مالی است.

مهندس میرزایی با بیان اینکه رعایت عدالت در پرداختهای مالی و متناسب بودن حقوق ها با عملکرد افراد مطالبه کارکنان در دانشگاه آزاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: زیرسامانه حقوق و دستمزد این امکان را فراهم می کند تا حقوق افراد متناسب با فعالیت، عملکرد، امتیازات و براساس یک مکانیزم شفاف و قابل مقایسه با سایر کارکنان تنظیم شود.

وی ادامه داد: در زیرسامانه ثبت و مدیریت احکام، مسئولیت ها و احکام افراد قابل رویت و پیگیری است و مشکلات آنها در این زمینه به راحتی برطرف خواهد شد.

دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در زیرسامانه مدیریت حضور و غیاب مواردی همانند مرخصی ها، ساعات حضور، مأموریتها، کسر کار، اضافه کار و ... ثبت می شود و محاسبه حقوق نیز از طریق این سامانه انجام می شود.

مهندس میرزایی افزود: در زیرسامانه فیش حقوقی آنلاین حقوق و دستمزد، احکام، حضور و غیاب و تمامی فعالیتهای مرتبط با کارکنان کاملاً شفاف و قابل رویت است. این سامانه به سادگی در اختیار کلیه کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه بر روی نشانی https://hesabdar.iau.ir قابل دسترسی است.

دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: به منظور حفظ محرمانگی اطلاعات افراد فقط در صورتی که با شماره موبایل شخصی خود در سامانه ثبت کنند قادر به دریافت اطلاعات اداری خود در سامانه هستند.

وی درخصوص زیر سامانه ایده تا ثروت گفت: همه فعالان دانشگاهی اعم از دانشجویان، استادان، اعضای هیأت علمی و کارکنان می توانند ایده های که منجر به تولید ثروت می شود را در این سامانه ثبت کنند.

دبیر شورای راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی افزود: ایده ها در زیرسامانه ایده تا ثروت به آدرس https://idea.iau.ir دسته بندی، سرمایه گذاری و در نهایت وارد چرخه تولید ثروت می شوند.

مهندس میرزایی درباره ضرورت های زیرسامانه مدیریت درخواست ها گفت: بسیاری از فرآیندها همانند صدور ریز نمرات، مکاتبات به نظام وظیفه و سایر ارگانها، صدور دانشنامه و ... در واحدهای دانشگاهی نیاز به حلقه ارتباط با سازمان مرکزی دانشگاه دارند.

وی افزود: همه دانشجویان، کارمندان و اعضای هیأت علمی می توانند درخواست خود را در این زیرسامانه به آدرس https://srm.iau.ir ثبت کنند و درخواست خود را به صورت الکترونیکی پیگیری کنند.

مهندس میرزایی با بیان اینکه امکان اعتبارسنجی مدارک به صورت آنلاین در زیرسامانه برخط دانشنامه الکترونیک وجود دارد، افزود: این زیرسامانه به منظور جلوگیری از هرگونه جعل و سوء استفاده از مدارک دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شده است.

شایان ذکر است مرکز فنآ وری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی در دهه فجر امسال برای اولین بار سامانههای یکپارچه که در سطح کشور و تمامی واحدها و مراکز دانشگاهی قابل بهره برداری است، ارائه و رونمایی کرده است.