En 1399/04/21

نشست خبری معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی یکشنبه هفته گذشته و پیش از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، با حضور دکتر ادهمی مدیر کل دفتر توسعه آموزشی علوم پزشکی، دکتر بختیار مدیرکل دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی و دکتر بیگلو مدیرکل توسعه سلامت دانشگاه برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ابطحی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه به ارائه توضیحاتی درخصوص موضوعات جذب دستیار پزشکی، جذب هیات علمی جدید، تاسیس رشته های جدید کارشناسی ارشد و PhD، تاسیس بیمارستان، بازآموزی و توانمندسازی، بحث اخلاق زیست پزشکی، تقلب های علمی و... پرداخت.
ابطحی با بیان اینکه حدود 70 رشته کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده، گفت: نسبت استاد به دانشجو در رشته های علوم پزشکی در برخی واحدها از شرایط مطلوبی برخوردار نبود و از استانداردها فاصله داشت. از این رو تعداد پذیرش دانشجو را از سال 92 تا 93، حدود 20 هزار نفر کاهش دادیم تا توسعه کیفی را پیاده سازی کنیم.
وی افزود: نتیجه این توسعه کیفی، علاوه بر اصلاح نسبت استاد به دانشجو، این شد که 26 دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در زمره 2.5درصد فارغ التحصیلان این رشته قرار گرفتند. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی در امتحانات جامع پیش‌کارورزی و جامع علوم پایه 93.4درصد در سطح کشور قبولی داشته که از نُرم مورد انتظار بالاتر بوده است.
دکتر ابطحی با بیان اینکه سرعت ارتقا در این دانشگاه بسیار بالاست و اعتماد سرمایه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: با اجرای الزامات موردنظر، اعتمادسازی سرمایه ای بین وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفته و توانمندسازی اعضای هیات علمی از طرق مختلف همچون آموزش های مجازی و ارزیابی وضعیت واحدهای علوم پزشکی در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: محیط آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی، محیط رو به رشدی است و تلاش می شود دانشجویانی باسواد و مسلط تربیت شوند. دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت در زمینه ارتقای حوزه علوم پزشکی کشور، همکاری نزدیکی دارند.
معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تفاهم نامه با وزارت بهداشت در جهت ایجاد تغییرات کلی در سطح علوم پزشکی در مناطق آمایشی توسعه علوم پزشکی به وسیله دانشگاههای علوم پزشکی مناطق، گفت: 50 درصد از الزامات کاربردی هر رشته از اعضای هیات علمی دولت و 50 درصد نیز از سوی خود دانشگاه آزاد اسلامی استخدام خواهند شد تا بتوانیم رشته‌های بین رشته‌ای همچون مهندسی بافت را دایر کنیم.
ابطحی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، به مقایسه هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های خارج از کشور نظیر هند و مالزی پرداخت و گفت: مهمترین دلیل اقبال دانشجویان از دانشگاه آزاد اسلامی، سطح بالای علمی در این دانشگاه در مقایسه با دانشگاههای خارج از کشور است. شهریه و هزینه های زندگی در دوران تحصیل نیز قطعاً در خارج از کشور بسیار بالاتر است. علاوه بر این، بروز مشکلات اجتماعی باعث می شود علاقمندان، دانشگاه آزاد اسلامی را ترجیح دهند.
وی همچنین درخصوص تقلب های علمی در کشور تاکید کرد: تقلب علمی مختص کشور ما نیست و در همه کشورها وجود دارد. برجسته سازی این موضوع در ایران بیشتر نتیجه اراده های سیاسی بوده است. در دانشگاه آزاد اسلامی با این مورد به شدت مقابله می شود به طوری که سهم این دانشگاه در تقلبات علمی بسیار ناچیز است. البته به طور کلی سهم کشور ما در تقلبات علمی دنیا نیز ناچیز بوده است.
ابطحی افزود: در سال گذشته و پیش از انتشار گزارش مجله نیچر درخصوص تقلب علمی، دانشگاه آزاد اسلامی کمیته اخلاق زیست پزشکی را ایجاد کرده و اعضای آن را منصوب کرده بود..
دکتر ابطحی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش، با جذب 500 عضو هیات علمی، ایجاد 50 دفتر مرکز توسعه آموزش (EDO) و 50 مرکز مهارت بالینی موفق شده سطح آموزشی را به طور چشمگیری ارتقا دهد.
معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، اعتباربخشی را در دو نوع آموزشی و درمانی توصیف کرد و گفت: اعتباربخشی درمانی بیش از 10 سال است که در مورد بیمارستان های درمانی و آموزشی انجام می شود اما درخصوص اعتباربخشی آموزشی لازم است تاکید کنیم 7 بیمارستان دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری موفق به دریافت درجه یک اعتباربخشی از وزارت بهداشت شده اند.
وی با بیان اینکه در حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، مسئولیت بالا بردن کیفیت آموزشی و درصد قبولی در اولویت اول قرار دارد، گفت: در این راستا، با حمایت وزارت بهداشت، پذیرش دانشجو در رشته‌های دستیاری اطفال، جراحی، زنان و زایمان و پزشکی صورت گرفته است.
ابطحی به تکمیل شدن مراحل پایانی تجهیز بیمارستان فرهیختگان اشاره کرد و گفت: 55 میلیارد تومان اعتبار برای بیمارستان فرهیختگان در نظر گرفته شده که تاکنون 30 میلیارد تومان برای تهیه تجهیزات هزینه شده و لیست تجهیزات موردنیاز برای 25 میلیارد تومان دیگر نیز آماده شده است. امیداوریم بتوانیم تا پایان سال جاری، این مراحل را به اتمام برسانیم.

دکتر بختیار: دانشگاه آزاد اسلامی گام های پرثمری در توسعه پژوهشی و فناوری برداشته است
مدیرکل دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این نشست خبری، با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در سالهای اخیر گام های پرثمری در توسعه پژوهشی و فناوری برداشته، گفت: به موازات فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در ارتقای کیفیت آموزشی و پژوهشی، حوزه علوم پزشکی این دانشگاه نیز در این حرکت فعال بوده است.
وی افزود: در همین راستا علاوه بر تفاهم نامه با وزارت بهداشت، با موافقت شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی، رشته نانوفناوری پزشکی و رشته بهداشت عمومی در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شده است.
دکتر بختیار به راه اندازی سامانه های علم سنجی و پژوهش یار در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: با نصب و راه اندازی سامانه علم سنجی، تمامی اطلاعات پژوهشی اعضای هیات علمی و مراکز تحقیقاتی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مجری رشته های علوم پزشکی، در وبگاه های معتبر علمی تهیه، ساماندهی و قابل نظارت خواهند بود.
وی افزود: مکانیزه شدن تمامی مراحل تهیه و ارسال پروپوزال طرح های تحقیقاتی اساتید و نیز پایان نامه های دانشجویان رشته های علوم پزشکی و ایجاد داشبورد مدیریتی برای بررسی بودجه های طرح های تحقیقاتی نیز از مزایای سامانه پژوهش یار است..
ادهمی: راه اندازی 66 دفتر EDO در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی
مدیر کل دفتر توسعه آموزشی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه، به تاکید دکتر میرزاده و دکتر ابطحی بر ارتقای کمی و کیفی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: با نگرش به ارتقای کیفی، در حوزه علوم پزشکی اعتمادسازی شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه با دریافت مجوز از شورای گسترش، جذب دانشجو در واحدهای مجری رشته های پزشکی صورت گرفته است، گفت: 20درصد از کل ظرفیت های موجود در حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، متعلق به دانشجویان خارجی است.
دکتر ادهمی در ادامه اظهار داشت: تاکنون 66 دفتر EDO (مرکز توسعه آموزش) در واحدهای مختلف راه اندازی شده است.
بیگلو: تأمین آموزش مناسب برای رشته های علوم پزشکی
مدیرکل توسعه سلامت دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به توجه ویژه به حوزه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: تشکیل شوراهای مختلف از جمله شورای جذب هیات علمی، شورای راهبردی علوم پزشکی و شورای گسترش رشته های علوم پزشکی در راستای توجه و تاکید ریاست دانشگاه به توسعه علوم پزشکی، انجام شده است.
بیگلو تاکید کرد: در حوزه سلامت، رسالت تأمین آموزش مناسب برای رشته های علوم پزشکی در اولویت قرار دارد.
وی با تاکید بر اینکه ارتقای بهره وری بیمارستان های دانشگاه آزاد اسلامی در دستورکار قرار گرفته، گفت: جلسات متعددی با مسئولان بیمارستان ها برگزار شده تا درخصوص مواردی ازجمله اداره کرد بیمارستان ها، هیات امنایی کردن بیمارستان ها، مدیریت هزینه ها و... تصمیم گیری شود. جذب نیروی درمانی موردنیاز نیز در حال انجام است.