En 1400/08/03

 


تاریخچه:

دانشکده علوم پایه سال 1385 تاسیس شد. البته از سال 1380 به شکل مجتمع علوم پایه فعالیت می نمود. در حال حاضر در مقطع کارشناسی دارای6 رشته شامل: زیست شناسی سلولی و ملکولی شاخه های میکروبیولوژی، زیست فناوری و بیولوژی دریا، زمین شناسی، شیمی کاربردی و شیمی محض، در مقطع کارشناسی ارشد دارای 10 رشته شامل: زیست دریا-زیست فناوری دریا، زمین شناسی پترولوژی، زمین شناسی محیطی، شیمی آلی، شیمی فیزیک، شیمی-شیمی تجزیه، زمین شناسی اقتصادی، زیست دریا-جانوران دریا، زیست دریا- آلودگی دریا، زیست شناسی- میکروبیولوژی و در مقطع دکتری دارای 2 رشته شامل: زیست شناسی- میکروبیولوژی و زمین شناسی پترولوژی می باشد.


 کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری میکروبیولوژی

زیست شناسی سلولی ملکولی دارای گرایش های علوم سلولی و ملکولی ، ژنتیک ، بیوشیمی و بیوفیزیک می باشد. کلیه این گرایش ها جزء پرطرفدارترین رشته ها در حوزه علوم پایه می باشند. امروزه پیشترفت های شگرفی در زمینه علوم سلولی و ملکولی به خصوص در گرایش میکروبیولوژی اتفاق افتاده است. این رشته به طور اصلی به شناخت و اهمیت جایگاه میکروارگانیزم ها در محیط های طبیعی ، ارتباط آنها با موجودات زنده دیگر به ویژه انسان ، کاربرد آنها در صنایع مختلف می پردازد. هدف اصلی میکروبیولوژیست ها آشنایی با نقش و عملکرد میکروارگانیزم ها در ایجاد بیماریها و کاربرد های مفید آنها می باشد و امروزه نقش دوم بیشتر مورد توجه قرا گرفته به شکلی که میکروارگانیزم ها امروزه به عنوان یک ابزار اصلی در زمینه بیوتکنولوژی در جنبه های مختلف می باشند و در کشورهای مختلف محصولات تجاری با اهمیتی مانند آنزیم ها ، پروتئین ها ، افزودنی های مواد غذایی و ... توسط آنها تولید می شوند. گرایش میکروبیولوژی که در سال 1367 جزء اولین و قدیمی رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان راه اندازی گردید و در حال حاضر سابقه فعالیت 26 ساله در تربیت نیروهای متخصص در این زمینه در شرق استان گیلان دارد. فارغ التحصیلان این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هم اکنون در مراکز تحقیقاتی ، آموزشی و خدماتی داخل و خارج کشور در حال فعالیت و یا ادامه تحصیل در مقطع دکتری هستند. مقطع دکتری نیز از نیمسال اول 94-93 در این واحد دانشگاهی دایر شده است.


 کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های بیولوژی دریا

گروه زیست شناسی دریا درسال1384باپذیرش55دانشجو تاسیس ودرمقطع کارشناسی شروع به کار نموده و تاکنون دراین مقطع بیش از250نفرفارغ التحصیل داده است.درسال1390و با پذیرش 16دانشجودرمقطع کارشناسی ارشد گرایش جانوران دریا ودرسال1391 کارشناسی ارشد گرایش زیست فناوری دریا ودرسال1393 کارشناسی ارشد گرایش آلودگی دریا نیزدراین گروه تاسیس گردیده وتعداد10فارغ التحصیل و33 دانشجوی کارشناسی ارشد درحال تحصیل دارد. قارغ التحصیلان این رشته وگرایشهای آن می توانند براحتی تمامی مقاطع تحصیلی را تا دکتری طی کرده و امکان جذب در : آموزش وپرورش ،سازمان تحقیقات شیلات ،مرکزملی اقیانوس شناسی، معاونت دریایی سازمان محیط زیست ، مراکز زیست فناور دریایی دارند


   کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های شیمی

گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در سال 1382 تاسیس شد و در حال حاضر حدود 150 دانشجو در مقاطع مختلف دارد. فارغ التحصیلان رشته شیمی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارای توانایی کار در مراکز کنترل کیفی و تحقیق و توسعه (R & D) کارخانجات تولیدی و صنعتی مختلف مانند داروسازی، مواد شوینده، مواد غذایی، تولید رنگ، روغن های خوراکی و صنعتی، آبکاری فلزات، تصفیه آب، استاندارد، پتروشیمی،آموزش و پرورش و سایر مراکز آموزشی و تحقیقاتی را دارند.


 کارشناسی زیست فناوری ( بیو تکنولوژی )

بیوتکنولوژی به عنوان فناوری کلیدی و محور توسعه پایدار، با سابقه هزاران ساله، از مهمترین یافته های انسان و راهگشای مشکلات بشریت در هزاره سوم است. این گروه آموزشی در سال 1388 تصویب گردیده و در حال حاضر دارای 173 دانشجو می باشد. هدف این رشته تربیت کار شناسان متعهد و متخصص می باشد . با توجه به وجود رشته کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا دراین واحد دانشگاهی امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان در مقطع بالاتر نیز در این واحد دانشگاهی برای دانشجویان فراهم می باشد. دوره کارشناسی رشته بیو تکنو لوژی از دوره های علوم پایه در نظام آموزش عالی است که هدف آنها تربیت کارشناسان متعهد و متخصص برای صنایع کشور، تامین کارشناسان مجرب برای مراکز آموزشی و پژوهشی، ترویج و توسعه علم بیو تکنولوژی در زمینه های کشاورزی، صنعت، نفت ، رسانه های گروهی و معادن می باشد.


 کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری زمین شناسی

گروه آموزشی زمین­شناسی در مقطع کارشناسی در سال 1372 تاسیس گردید و از سال 1382 نیز اقدام به تاسیس گرایش­های کارشناسی ارشد نمود. هم­اکنون نیز دارای چهار گرایش پترولوژی، زمین­شناسی اقتصادی و زمین­شناسی زیست­محیطی و تکتونیک در مقطع کارشناسی ارشد و یک گرایش (پترولوژی) در مقطع دکترا می­باشد.


 امکانات آزمایشگاهی

دانشکده علوم پایه دارای 18 آزمایشگاه تخصصی برای گروه های مختلف آموزشی می باشد. گروه میکروبیولوژی دارای 7 آزمایشگاه (4 تا کارشناسی 2 تا کارشناسی ارشد و یک آزمایشگاه برای دوره دکتری)، گروه شیمی دارای 7 آزمایشگاه، گروه بیولوژی دریا 1 آزمایشگاه، گروه بیوتکنولوژی 1 و گروه زمین شناسی 2 آزمایشگاه می باشد. در آزمایشگاه های فوق امکانات آزمایشگاهی پایه برای دانشجویان کارشناسی موجود است علاوه این امکانات دستگاه های جذب اتمی (َAA)، اسپکتروفتومتر، کروماتوگرافی گازی (GC)، HPLC، اندازه گیری نقطه ذوب (BI)، ایزومنتل، رفرکتومتر، کنداکتومتر، برج خنک کننده، تقطیر آکنده، استخراج مایع-مایع و جامد-مایع، مبدل حرارتی، اسپکتروسکوپی مادون قرمز (FTIR)، ترموسیکلر PCR، ترانس لومیناتور، میکروسکوپ دوربین دار سه چشمی، الکتروفورز، الیزا، انکوباتور شیکردار، هود میکروبیولوژی سطح 2، میکروتوم، سانتریفیژ یخچال دار، میکروسکوپ پولاریزان، میکروسکوپ نوری معکوس، میکروسکوپ نوری، میکروسکوپ فلورسانس و لوپ موجود می باشد.


   اعضای هیئت علمی

دانشکده علوم پایه دارای 41 عضو هیئت علمی (زمین شناسی 8 نفر، بیولوژی دریا 4 نفر، میکروبیولوژی 10 نفر، بیوتکنولوژی 5 نفر و شیمی 14 نفر) می باشد که 1 شامل استاد، 2 دانشیار، 25 ستادیار و 13 مربی هستند.