En 1400/08/05

 

تشکل های علمی - فنی نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل می شود / اعطای تسهیلات ازدواج به زوج های عضو باشگاه پژوهشگران

رییس دانشگاه آزاداسلامی با تاکید بر این که باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی می تواند رابطی بین دانشگاه، صنعت و خدمات باشد، پیشنهاد داد که تشکل هایی با عنوان تشکل های علمی - فنی نخبگان با اولویت نخبگان دانشگاه آزاداسلامی تشکیل شود.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاداسلامی، دکتر حمید میرزاده در شصتمین جلسه هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، گفت: دانشگاه آزاداسلامی باید از تشکل های علمی – فنی نخبگان حمایت و آنها را در مراکز رشد مستقر کند؛ به آنها اجازه دسترسی به کارگاه ها و آزمایشگاه ها بدهد تا ایده ها را به محصول و نهایتا به تولید انبوه تبدیل کنند.

وی تاکید کرد: حمایت از تشکل های علمی – فنی نخبگان باید در صدر کارها و اولویت های دانشگاه آزاداسلامی قرار گیرد، چرا که سند علمی و فناوری ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب هم بر این مسایل تاکید دارد.

رییس دانشگاه آزاداسلامی اضافه کرد: یکی از خواسته های ما از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان این است که از پتانسیل عظیم نخبگان دانشگاه آزاداسلامی و دیگر دانشگاه ها استفاده کند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه ای با بانک پاسارگاد، گفت: روز گذشته جلسه ای میان دانشگاه آزاد اسلامی و بانک پاسارگاد برگزار شد که مقرر شد که دانشگاه آزاداسلامی تشکل های فارغ التحصیلی، علمی و دانشجویی که می تواند علوم خود را تبدیل به فناوری و نهایتا محصول کند را بعنوان هسته های دانش بنیان و واحدهای فن آور به بانک معرفی کند و آنها از تسهیلات ارزان قیمت برخوردار شوند.

میرزاده تصریح کرد: باید بخش عمده ای از فعالیت های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان را به این سمت سوق دهیم تا نخبگان و پژوهشگران جوان بتوانند نقش موثری در صنعت و ارایه خدمات داشته باشند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که طبق سند علم و فناوری ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب، باید تا سال 1404 معادل 50 درصد از تولید ناخالص ملی جمهوری اسلامی ایران از فعالیت های اقتصاد دانش بنیان حاصل شود، گفت: این هدف، هدفی بزرگ است و با توجه به این که مخاطب این هدف دانشگاه ها هستند، دانشگاه ها باید در قالب دو برنامه به این هدف دست یابند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به امضای قراردادی برای جذب نخبگان میان دانشگاه آزاداسلامی و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنم به استناد آن تفاهم، زمینه جذب بیشتر کمک های معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برای نخبگان را فراهم و رابطه ای بین باشگاه و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برقرار کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 300 انجمن علمی در کشور فعال است که همه آنها از طریق حق عضویت امورات خود را می گذرانند؛ وقتی یک نفر حق عضویت پرداخت می کند وابستگی وی به باشگاه بیشتر می شود و تعهد باشگاه نیز به او بیشتر می شود.

رییس دانشگاه آزاداسلامی پیشنهاد داد که برای تعیین حق عضویت، آیین نامه ای تهیه شود و در کمیسیون دائمی باشگاه که نمایندگانی از هیات امنای باشگاه حضور دارند بررسی و تصویب شود.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که باید همچون سازمان سما، در اساسنامه باشگاه پژوهشگران نیز بازنگری کنیم .

وی در این باره گفت: نیازی به تغییر در کل اساسنامه باشگاه نیست اما می توان بندهایی به آن اضافه و بندهایی از آن کاسته شود و بندهایی نیز تغییر یابد؛ اساسنامه جدید باید در هیات امنای باشگاه به تصویب برسد و سپس به تصویب هیات امنای دانشگاه برسد.

میرزاده در این جلسه با اشاره به این که دانشگاه آزاداسلامی به هر زوج جوان دانشگاه آزاد 10 میلیون تومان تسهیلات عرضه می کند، پیشنهاد کرد که در صورتی که این زوج ها عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان باشند، می توانند بجای تسهیلات با نرخ سود 11 درصد، از تسهیلات با نرخ سود 4 درصد بهره مند شوند.

یادآور می شود، شصتمین جلسه هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، صبح امروز (سه شنبه) در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

این جلسه با هدف بررسی برنامه های راهبردی باشگاه و پیشنهاد تشکیل شورای راهبردی و همچنین بررسی شیوه نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان و نخبگان و برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست، مصوب شد که باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دارای هیات امنایی دائمی متشکل از نمایندگان اعضای هیات امنا باشد و برخی از مصوبات (با توجه به صلاحدید هیات امنای باشگاه) بعنوان مصوبات هیات امنا محسوب شود و بعد از تائید رییس دانشگاه آزاد اسلامی برای اجرا ابلاغ شود.

حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی، كريم زارع رییس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهشی دانشگاه، سید طه هاشمی  معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ، سعيد كاردار معاون دانشجویی، یاسر هاشمی ریاست دفتر هیات امنای دانشگاه، احمد قلی زاده رییس سازمان سما و تعدادی دیگر از اعضای هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد در این جلسه حضور داشتند.

در این جلسه، ابتدا كريم زارع رییس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان گزارشی از فعالیت های باشگاه در یک سال اخیر ارایه کرد و سپس اعضای هیات امنا نقطه نظرات خود را مطرح کردند و در پایان نیز رییس دانشگاه آزاد اسلامی مباحث مورد نظر خود را مطرح کرد.